Dragi părinți, Scopul învățării la distanță la școala noastră este de a le a oferi elevilor un cadru continuat de învățare în cazul în care școala trebuie să se închidă pentru o perioadă mai lungă de timp. Profesorii vor folosi predarea-învățarea de la distanță pentru a le oferi elevilor o învățare relevantă și semnificativă cu sarcini de lucru adaptate elevilor cărora li se adresează. Prin urmare, Profesorii voștri vor fi disponibili online pentru orele de învățare la distanță, cel puțin în perioada 9-12. Solicitările individuale de informații suplimentare vor putea fi trimise pe grupurile de Whatsapp/messenger, sau pe adresa de email a școlii (scoala1indep@yahoo.com). Profesorii vă vor contacta ulterior în particular. În perioada 9-12: • Profesorii pot trimite un mesaj către clasă pentru a indica faptul că sunt online și sunt disponibili pentru clasa respectivă. • Elevii pot trimite mesaje profesorului legate de învățare: întrebări, lămuriri etc. • Profesorii vă pot trimite feedback la ceea ce ați lucrat. • Profesorul urmărește dacă nu păreți a participa sau dacă nu sunteți la curent cu învățarea. • Profesorul postează resurse suplimentare, sarcini de lucru. • Veți lucra în timp real cu alți elevi, dar veți putea lucra și în ritm propriu. Așteptări de la elevi: • Pe cât este posibil, urmăriți programul anunțat (9 am până la 12 pm), implicați-vă activ și „participați” la învățarea online în același timp cu clasa, în timpul orei sau la scurt timp după aceea. • Arătați profesorilor că sunteți implicati în învățare, comunicați cu ei și transmiteți sarcinile de lucru finalizate (în termenele limită) • Colaborați cu colegii voștri online, după cum vă este solicitat și cu profesorii atât în timpul lecțiilor și după aceea, dacă este posibil. • Completați temele pentru acasă. • Trimiteți toate sarcinile de învățare prin canalele de comunicare folosite de profesori. • Folosiți contul de e-mail de la școală pentru a contacta profesorii. Sprijinul cerut din partea părinților: • Sprijiniți-vă copilul asigurându-vă că are un loc confortabil acasă pentru a studia materialele de învățare de care ar putea avea nevoie pentru fiecare clasă. Profesorii le vor oferi si materiale online. • Copiii trebuie să fie concentrați atunci când lucrează. Este esențial ca ei să evite pierderea concentrării prin „navigarea pe internet” sau verificarea rețelelor de socializare, ceea ce le va întârzia învățarea. Elevii mai mai mici pot avea nevoie de ajutor pentru stabilirea limitelor, dar este important, de asemenea, să-și gestioneze sau să-și controleze învățarea. • Eticheta de comunicare (respectul) trebuie menținută de copilul dvs. atunci când trimite/trimiteți e-mailuri către alți elevi și profesori. Așteptările noastre de comportament se aplică și online. • Comunicarea copilului dvs. trebuie să fie adecvată și respectuoasă. • Sunteți rugați să discutați cu copiii despre munca independentă de acasă, cel puțin o dată pe zi. • Copilul dvs. va avea nevoie cu siguranță de pauze regulate pe parcursul zilei, departe de calculatoare/telefoane. • Asigurați-le activități variate, provocări și exerciții în fiecare zi.

CALENDARUL ÎNSCRIERII ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR ANUL ȘCOLAR 2019-2020

METODOLOGIE DE ÎNSCRIERE A COPIILOR ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR ANUL ȘCOLAR 2019-2020

CALENDAR DESFĂȘURARE TEZE SEM. I- AN ȘCOLAR 2019-2020

GRAFIC DE PREGĂTIRE SUPLIMENTARĂ PENTRU ELEVII CLASEI A VIII-A